Obchody Dnia Świętego Patryka
artykuł dodany : 2021-03-17 | Natalia Zelech
17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy – obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka (misjonarz zmarł 17 marca 461 roku).

Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Irlandii. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka. Zgodnie z legendą o świętym Patryku służyła mu ona jako pomoc dydaktyczna przy tłumaczeniu pierwszym irlandzkim chrześcijanom pojęcia Trójcy Świętej. Według legend, święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na obrazach jest często przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża.

Z Dniem Świętego Patryka wiąże się także symbol czterolistnej koniczyny. Według legendy, wykorzystał ją Święty Patryk poprzez pokazanie tej rośliny jako jednej łodygi z trzema liśćmi do zobrazowania istoty Trójcy Świętej. W dniu św. Patryka (17 marca), shamrock jest noszony w klapie ubrania przez Irlandczyków na całym świecie.

17 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka –patrona Irlandii. Dzień rozpoczęliśmy od wyświetlenia prezentacji o Irlandii, historii kraju, muzyce, literaturze, sporcie i słynnych tańcach irlandzkich. Wspólnie przygotowaliśmy kapelusz aby pokazać uczniom piękne irlandzkie nakrycie głowy. Kolorowe obrazki, które wspólnie wykonaliśmy zdobią nasze klasy.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z zielonego dnia w naszej szkole